בחירות ממוחשבות 2019

ניתן למנוע בפתרון דיגיטלי פשוט את כאוס הטעויות והתוצאות הסותרות בוועדת הבחירות

הספירה החוזרת, ההודעות הסותרות, כסיסות הציפורניים של נפתלי בנט של איילת שקד ונאום ה"ניצחון" של בני גנץ יכולים היו להיחסך מהם. גם דיווחי הטלגרם הסותרים של הכתבים יכלו להיחסך מכולנו. בעידן הדיגיטלי לא חייבים לשבת משך לילות ולעיתים גם משך יממות, לנעוץ פתקי הצבעה על מסמרים ולספור שוב ושוב פתק ועוד פתק.

ישראל, מלכת החדשנות ההייטקיסטית, יכולה הייתה לוותר על עידן הפתקים ולעבור לעידן החתימה האלקטרונית גם בבחירות הכלליות.

עבור כל מי שעוד מהסס, באו בזו אחר זו טעויות האתר הרשמי של ועדת הבחירות המרכזית, סתירות מביכות בין נתונים, סתירה מעוררת חשד בין סך כל הקולות הכשרים, סתירה בין חישובי רף המנדטים הנדרש כדי לעבור את אחוז החסימה ועוד.

הצבעות מדוייקות

בחלופה הדיגיטלית, הופכת ההצבעה למדויקת, הספירה ברורה וחדה כתער והתוצאות מידיות עם תום ההצבעה. צורת הצבעה כזו מתקיימת כבר באסטוניה ולא התגלו בה שום זיופים או חששות לזיופים.

זאב שטח, מנכ"ל חברת Comsign, שהכרטיסים החכמים שלה כבר נמצאים ממילא בשימוש בוועדת הבחירות המרכזית אומר: "שיטת בחירות ממוחשבת אינה טכנולוגיה מורכבת. כל אחד מבעלי זכות ההצבעה עובר זיהוי חד משמעי מוקפד, זיהוי פנים, או זיהוי באמצעות תעודת הזהות הביומטרית ופשוט לוחץ על כפתור המפלגה שבחר. הפחד הוא יועץ רע מאד וכל אלה שמפחידים אותנו חדשות לבקרים כמה רע יהיה – הינם יועצי אחיתופל שיסלחו לי ועם ייעוץ כזה – לא היינו מתקדמים בשום תחום."

תהליך הנפקת תעודת הזהות במדינת ישראל מבטיח שבתוך פחות מעשור יהיו לכל אזרחי המדינה תעודות זהות ביומטריות חכמות, שכן תוקף כל תעודת זהות הוא ל-10 שנים בלבד. המשמעות פשוטה וברורה. לכלל אזרחי ישראל תהייה בכיס תעודה חכמה ובלתי ניתנת לזיוף, שתאפשר לו להצביע לכנסת בדרך דיגיטלית.

"בשיטת ההצבעה הדיגיטלית," אומר זאב שטח, "הבוחר ניצב למול מסך הצבעה שכולל אותיות או כל מצג ויזואלי קל להבנה. הבוחר או הבוחרת לוחצים על משבצת המפלגה הנבחרת, ללא צורך בפתקי נייר, מעטפות ועוד."

למי שחוששים מזיופים או ממתקפות סייבר מסביר שטח: "המערכת הדיגיטלית של קלפי אינה מחוברת לרשת האינטרנט וגם לא לאף רשת חיצונית אחרת. עם סגירת הקלפיות, מתקיימת פעולה מקומית במחשב הקלפי עצמו, שסופרת את הקולות באופן מהיר ותחת בקרת הכרטיסים החכמים של כל נציגי המפלגות בקלפי."

"עותק מנתוני ההצבעה שאושרו על ידי הנציגים בקלפי נשאר בידי ועדת הקלפי. עותק נוסף של ההצבעה יכול להישלח אל ועדת הבחירות המחוזית או המרכזית בצורת קובץ דיגיטלי מוצפן ו/או באמצעות בלדרות מאובטחת, שתעביר דיסק פיזי ועליו התוצאות. המחשבים של היום יודעים לבצע את הספירה החישובים והסטטיסטיקות במהירות הבזק ולחסוך הרבה מאוד עצבים ודפיקות לב למועמדים, לעיתונאים ולכלל הציבור."

"יש לנו עכשיו הרבה מאד זמן באופן יחסי (אם הבחירות לא יוקדמו) בכדי לבצע ניסויים ופיילוטים," מסכם זאב שטח. "אם משרד הפנים 'ירים את הכפפה' – ניתן להקים מערכת לתפארת שתהיה גאווה מול העולם כולו ואפשר יהיה גם לייצא אותה למשרדי פנים במדינות אחרות."